Spotkanie Wielkanocne członków Loży Małopolskiej BCC

„Czy grozi nam powrót do antysemityzmu?”

Dnia 26 marca 2018 roku w Hotelu Kossak w Krakowie odbyło się tradycyjne Spotkanie Wielkanocne członków Loży Małopolskiej BCC, którego  gościem był Ks. Bp. Prof. dr hab. Tadeusz Pieronek.

Spotkanie rozpoczęło się powitaniem przez Kanclerza Loży Małopolskiej BCC Marka Piwowarczyka wszystkich obecnych gości oraz wręczeniem nagród i wyróżnień. Ósmy Diament do Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu odebrał  Pan Prezes  Wiesław Skimina z firmy Elektrimont Sp. z o.o. Wiceprezes Zarządu Targi w Krakowie, Pan Paweł Nikliński odebrał  Nominację do Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu 2017, Medal Europejski za Targi KRAKDENT oraz Tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki 2017 w kategorii „Marka Europejska”.

Następnie Kanclerz wprowadził wszystkich zebranych w tematykę spotkania, wspominając o zbliżającym się refleksyjnym dla chrześcijan czasie ale również o ostatnich wydarzeniach społeczno – politycznych, które dotyczyły ustawy o IPN oraz fali krytyki z nią związanych. Nawiązał do wydarzeń z marca 68 roku i atmosfery antysemityzmu zaistniałej w kraju po tym okresie.

W swoim wystąpieniu Ks. Bp. Tadeusz Pieronek podkreślił, że antysemityzm to trudny i wciąż powszechny problem, który poruszony powoduje rozdrapanie niezagojonych ran. W swojej wypowiedzi wspomniał m.in. rok 1947 kiedy to stosunki Polski z Izraelem były bardzo napięte z powodu braku dyplomacji i porozumienia, o „Pogromie kieleckim” w wyniku czego doszło do jednego z krwawszych napadów na ludność żydowską. Biskup wspomniał również postać Eliego Wiesela, amerykańskiego pisarza i dziennikarza pochodzenia węgiersko żydowskiego, który w czasie II wojny światowej trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau oraz o książce jego autorstwa pt. „Noc”. Autor doszukuje się w niej  odpowiedzi na pytanie „Jak Bóg mógł pozwolić na Holocaust?”, natomiast Ksiądz Biskup tym przykładem chciał zaznaczyć, że należy szukać odpowiedzi na pytanie ”Gdzie w tym czasie był człowiek i gdzie zagubił on swoje człowieczeństwo?”
Na koniec swojego wystąpienia Gość spotkania podkreślił, że każdy człowiek kimkolwiek by nie był, posiada swoją godność i mimo różnego wyznania czy kultury wszyscy jesteśmy ludźmi, dlatego powinniśmy szanować się  nawzajem. Dzięki takiemu podejściu zwalczenie antysemityzmu będzie łatwiejsze.

Po wystąpieniu Księdza Biskupa, Kanclerz zaprosił wszystkich gości do świątecznego stołu. Zebrani podzielili się Świątecznym Jajkiem i złożyli sobie życzenia. W tym wyjątkowym, świątecznym nastoju smakowali tradycyjne potrawy wielkanocne, kontynuując rozmowy na temat aktualnych wydarzeń oraz bieżących spraw biznesowych.